دو هفته در سریلانکا-۲

قصه‌های فرودگاهی و توقف در شارجه نکته خاصی ندارد. فقط این بار سه تا کار عاقلانه کرده بودم: اول اینکه با خودم زیرانداز سفری برداشته بودم که بتوانم در ساعت‌های انتظار در فرودگاه دراز بکشم که اتفاقا به کار هم آمد فقط زمین سرد بود و بعد از یک ساعت سردت می‌شد که البته همان یک ساعت، نیم ساعت‌ها هم مفید بود. البته فرودگاه نمازخانه دارد اما خوابیدن در آن ممنوع است.

کار دوم این بود که یک لایه لباس گرم سبک برداشته بودم و این کمک‌کننده بود که هی در می‌آوردم و می‌پوشیدم.

کار خوب دیگرم این بود که کمی دلار خرد با خودم برداشته بودم که اگر لازم شد در فرودگاه تبدیل به درهم کنم و آب و غذا بخرم، که این هم به کار آمد. البته ترجیح شخصی خودم این است که آدم آب و غذا (غذا، و نه فقط تنقلات) همراهش داشته باشد در این طور مسیرهایی که توقف دارد و هواپیما غذای رایگان نمی‌دهد.

هواپیما که بعد از ۴-۵ ساعت در فرودگاه کلمبو نشست و از در که خارج شدیم، هوای گرم و شرجی همراه بوی دریا به صورتم زد. یاد آن باری افتادم که در تابستان رفته بودم قشم. بوی دریا همه‌جا هست، ذرات ریز آب که اول صبح شبیه مه سطح شهر را گرفته است.

فرودگاه کلمبو پر از این دما و این بوست. چشم‌های مشتاقم تمام نوشته‌ها و تصویرها و آدم‌ها و لباس‌هایشان را می‌بلعد. اولین مواجهه با این کشور، و اولین تصاویری که از آن می‌بینی.

صف دریافت ویزا نسبتا شلوغ بود و ایستادنم در گرفتن ویزا و دادن کارت ثبت اطلاعات و مهر ورود آن قدری طول می‌کشد که وقتی به نقاله‌ی تحپیل بار می‌رسم بیشتر مسافران رفته‌اند و تعدا کمی ساک باقی مانده است.

ویزای سریلانکا ۴۰ دلار است که نقدی یا با کارت اعتباری دریافت می‌کنند و هیچ مدرکی هم نیاز ندارد. البته در کارت ثبت اطلاعات که برای ورود اتباع خارجی وجود دارد پر کردن قسمت آدرس اجباری است. من که برای کلمبو نتوانسته بودم میزبانی پیدا کنم، هاستل رزرو کردم و آدرس هاستل را نوشتم.

در فرودگاه، چه قبل از گرفتن ویزا و ورود، و چه بعد از آن، غرفه‌عای فروش سیم کارت به صورت شبانه‌روزی فعال هستند.

من بعد از گرفتن کوله پشتی‌ام، سیم‌کارتی که از قبل از دوستی گرفته بودم را در گوشی انداختم و از غرفه‌‌ی مربوطه‌اش برای راه انداختن و شارژ اینترنت کمک گرفتم.

سیم کارت من Airtel بود که گویا بهترین آنتن‌دهی و پوشش را دارد. چون اینترنت روی خط تمام شده بود، بسته اینترنت برای دو هفته هم خریدم، سه گیگا بایت، ۷۰۰ روپیه (تقرییا ۵ دلار).

جایی خوانده بودم که در فرودگاه غرفه اطلاعات گردشگری هست و به رایگان راهنمایی می‌کنن. و نقشه و پمفلت می‌دهند. البته تعداد زیادی غرفه برای اجاره ماشین و تور و هنل هم هست. لا به لای آن‌ها غرفه اطلاعات گردشگری را پیدا کردم و چند تا از پمفلت‌هایشان را برداشتم. نکته مثبتش این بود که خانم مسئول با حوصله نشست و حرف‌هایم را گوش کرد و کمک کرد مسیر مناسب سفرم را روی نقشه در بیاورم.

کمک گرفتن ازشان کاملا خوب و قابل توصیه است.

کارهایم که در فرودگاه تمام شد، رفتم آبی به صورت زدم و با هاستل تماس گرفتم که من دارم قبل از ساعت check in شما می‌رسم و آیا تختم را می‌توانم از اول صبح داشته باشم که پاسخ خانم مسئول هاستل آن قدر راحت و بی دغدغه بود که انگار داشت می‌گفت ای بابا چرا تعارف می‌کنی؟ هر وقت خواستی بیا!

کمی دیگر در فرودگاه نشستم که ساعت بشود پنج و نیم و اتوبوس‌های شهر شروع به کار کنند.

فرودگاه کلمبو خارج از شهر است، در واقع بین کلمبو و نگمبو قرار دارد و اتفاقا به نگومبو نزدیک‌تر است! فاصله‌اش با کلمبو حدود یک ساعت است. از جلوی در فرودگاه اتوبوس‌های کولردار وجود دارد برای کلمبو که کرایه‌اش ۱۳۰ روپیه است.

یکی از کارهای دیگری که در فرودگاه انجام دادم تبدیل پول بود. هر دلار معادل ۱۵۴.۶ روپیه بود. با تحویل صد دلاری‌ام به صرافی واقع در فرودگاه یکی از قشنگ‌ترین مجموعه اسکناس‌های دنیا گیرم آمد! شاید حتی قشنگ‌ترین! اسکناس‌های سریلانکا بسیار زیبا و خوش آب و رنگ است، به ویژه وقتی نو باشد. متاسفانه در عکس چون نور کم بود خوب درنیامده اما در نگاه اول آن قدر قشنگ به چشم می‌آیند که آدم دلش نمی‌آید خرجشان کند.

این نوشته در سفرهای من ارسال شده و با , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s