وای از آذر

رادیو چهرازی یک اپیزود دارد که به یاد قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای منتشر شده است. یک جایی همان اوایلش می‌گوید «جمشید نارنجی چیه؟ مهر، آبان، وای از آذر؛ چه‌جوری بگذرونیم امسالُ؟»

آن عبارت وای از آذر مثل زنگ در گوشم صدا می‌کند از اول آذر امسال، بس که شرح حال است.

بیست و پنجم که بیاید می‌شود چهار ماه، باورم نمی‌شود این همه مدت گذشته باشد از ماجرا، ۴ ماه! و دو ماه دیگر می‌شود شش ماه که قاعدتاً باید پایان دوران سوگ و علائم افسردگی تلقی‌اش کرد.

اما آذر… آذر… وای از آذر…

آذر ماه‌شان بود. حتی اگر هر بار که زنگ می‌زدیم و پیام می‌دادیم برای تبریک سالگرد با هم بودنشان، ای بابایی می‌گفت و یک جورهایی کم اهمیت جلوه می‌داد این مناسبت را.

اما امسال وضعیت فرق می‌کرد. در گیر و دار داستان‌های دیگری بودیم که روزشان رسید. من که تا شب، تا وقتی برسم خانه، یادم نبود امروز چه روزی است. اما خودش حواسش بود، از صبح حواسش بود. امسال اولین سالی است که بعد از بیست و پنج سال، در این روز با هم نبودند.

آذر که به آخر برسد، می‌شود شب یلدا. دور همی سالیانه‌ی خانوادگی ما. چقدر خاطره و تصویر داریم از یلداهای هر سال. از آن سالی که همراه تولد بود، از آن سالی که من مهمانی از چین داشتم، حتی از آن سال‌هایی که من به خاطر سفر کاری دورهمی را از دست دادم. هنوز هم یکی از مهم‌ترین عکس‌های روی میز مامان، عکس دسته‌ جمعی یلدای چند سال پیش است که من غایب بزرگش بودم، اما بقیه خندان زل زده‌اند به دوربین، جوری می‌خندند که انگار در لحظه‌ی گرفتن عکس یک نفر چیز بامزه‌ای گفته است.

امسال هم یلدا می‌رسد، و باز احتمالا خانواده‌مان دور هم جمع می‌شود. در این جور جمع‌ شدن‌‌هاست که جای خالی آدم‌ها بیشتر به چشم می‌آید.

«وای از آذر؛ چه‌جوری بگذرونیم امسالُ؟»

این نوشته در روزانه‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s