مسکن مهر سرپل ذهاب

یکی از عکس‌هایی که از زلزله اخیر غرب کشور منتشر شده، تصویر ساختمان‌های مسکن مهر سرپل ذهاب است که به شدت تخریب شده‌اند، در حالی که در کنارشان ساختمان‌های شخصی‌سازی هستند که صحیح و سالم سرپا مانده‌اند. عکس از زاویه‌ها و با زیرنویس‌های مختلف مکرر منتشر شده است، و در امتدادش هم صحبت‌هایی درباب بی کفایتی مسئولین شکل گرفته و حتی دعوای جناحیِ چه کسی این را ساخته و چه کسی تحویل داده!

کاری به حرف و حدیث و قصه‌های جناحی/سیاسی‌اش ندارم، حتی به کفایت و بی کفایتی فراجناحی مسئولین.

به نظرم عکس (اگر واقعی باشد که گویا هست چون هنوز تکذیب نشده) چیز دیگری را نشان می‌دهد. چیز غم‌انگیز دیگری را‌.

مسکن مهر طرحی بود که برای تأمین مسکن افراد کم‌درآمد شکل گرفت، مثل همان چیزهایی که زمانی در دنیا اجرا می‌شد و می‌شود به نام مسکن فقرا، مسکن ارزان‌قیمت، مسکن اجتماعی و از این دست چیزها.

بنابراین احتمالا ساکنان آن از پایینی‌های جامعه هستند، کسانی که خودشان توانایی تأمین مسکن ندارند و برای همین دولت‌ها با ایجاد مسکن ارزان قرار است از آن‌ها حمایت کنند و فرصتی فراهم کنند که هزینه مسکن از سبد هزینه خانوارشان کم شود تا درآمد محدود خانوارها بتواند صرف سایر نیازهایشان بشود. مسکن مهر قرار بوده چنین کارکردی داشته باشد.

و حالا عکس‌هایش از تلخ‌ترین و غم‌انگیزترین عکس‌های زلزله‌ی اخیر است. چون نشان می‌دهد که این خانه‌ها شده‌اند بلای جان ساکنانش. باز ضعیف‌ترها، به خاطر ضعیف بودنشان، آسیب بیشتری دیده‌اند. وقتی ساختمان تخریب شده‌ی مسکن مهر را با ساختمان‌های سالم کنارش مقایسه می‌کنی، این بیشتر از همه به چشم می‌زند.

همه آن چیزهایی که درباره پایینی بودن پایینی‌ها خوانده‌ای، همه آن چیزهایی که درباره بیشتر آسیب دیدن فقرا در جریان بحران‌ها و بلایا خوانده‌ای، همه آن چیزهایی که درباره جا ماندن و بهره نبردن ضعیف‌ترها از طرح‌هایی که اتفاقا قرار بوده وضع آن‌ها را بهتر کند خوانده‌ای، همه و همه با این عکس جلوی چشم می‌آید.

قصه همان قصه‌ی قدیمی است. قرار بوده این طرح‌ها وضع زندگی همین آدم‌ها را بهتر کند، حالا با بروز بحران چند پله پرتشان کرده پایین‌تر. بله، در زلزله خیلی‌ها ممکن است خانه‌شان و وسایل خانه‌شان را از دست بدهند، خیلی‌ها ممکن است اعضای خانواده‌شان را از دست بدهند یا آسیب ببینند و توانایی کارکردنشان را از دست بدهند، اما، همه این اتفاقات برای ضعیف‌ترها و فقیرترها با شدت بیشتری رخ می‌دهد و تبعات سنگین‌تری دارد.

عکس مسکن مهر سرپل ذهاب تابلوی تمام عیار همین داستان است.

این نوشته در روزانه‌های من ارسال شده و با , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s