وصل بودن به روند یا وصل کردن روند به خود

در ادبیات کار تیمی آمده عملکرد یک تیم، علاوه بر تلاش‌های انفرادی، تابعی از محصولات کاری جمعی است. یعنی یکی از چیزهایی که به عنوان نشانه‌ای از تیم بودن می‌توان در نظر گرفت، این است که چقدر می‌توان محصول به دست آمده از دل تیم را محصول مشترک آن جمع دانست.

وقتی آدم‌ها دور هم جمع می‌شوند برای همفکری، تصمیم‌گیری یا برنامه‌ریزی و تولید یک محصول (محصول الزاماً یک چیز فیزیکی و ملموس نیست)، ماجرا به دو شکل می‌تواند پیش برود.

یک جور این است که آدم‌ها ضمن داشتن نوع نگاه و دغدغه‌های خود، در پی فهمیدن نگاه و دغدغه‌های دیگران هم هستند و تلاش‌شان را معطوف به پیدا کردن زمین‌های مشترک و ساختن محصول مشترک جمعی می‌کنند.

جور دیگر این است که آدم‌ها تمرکز اصلی‌شان بر نوع نگاه و دغدغه‌های خودشان است. بنابراین عمده تلاش‌شان معطوف می‌شود به اینکه دغدغه‌های خود را در روند جمعی جستجو کنند و مطمئن شوند نگاه و دغدغه‌شان جایی را آن وسط پیدا می‌کند.

به نظرم در حالت اول، به ویژه وقتی همه به این شکل عمل کنند، فرایند کار جمعی بسیار روان‌تر و خوشایندتر پیش می‌رود و حاصل آن یک محصول/خروجی مشترک جمعی خواهد بود. اما حاصل حالت دوم را کمتر می‌توان یک محصول مشترک جمعی دانست. به علاوه خود فرایند هم با دست‌انداز پیش می‌رود و می‌تواند فرساینده شود.

به نظرم در حالت دوم آدم‌ها بیشتر دارند به نگاه و دغدغه‌ی خود وزن می‌دهند، تا به فرایندی که دارد پیش می‌رود؛ و به جای آن‌که سعی کنند خود را به روند وصل نگه دارند، بیشتر به دنبال این هستند که روند پیش رو را به دغدغه خود متصل نگه دارند. همین تفاوت در وزن‌دادن به روند جمعی یا دغدغه‌ی فردی و اولویت‌دهی‌ متفاوت است که کار جمعی در حالت دوم را دشوار و گاهی فرساینده می‌کند.

این نوشته در آموخته‌های من ارسال شده و با , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s