مزمزه کوتاهی در هند-۴

بالاخره مزمزه‌ام به یک مزمزه واقعی تبدیل شد و غذا خوردم! از دیروز ظهر که در فرودگاه امام یک سالاد سزار  خورده‌ بودم بیش از ۲۴ ساعت گذشته بود و من چیزی نخورده بودم. دم دمای صبح که رسیدم هتل گرسنه بودم و با خودم فکر می‌کردم صبح همین‌جا صبحانه می‌خورم و بعد می‌زنم بیرون اما بی‌خوابی دو شب اخیر آن قدر خسته‌ام کرده بود که ظهر بیدار شدم! همین نزدیک هتل دو سه تا غذاخوری خوب و توصیه شده هست. وسایل برداشتم و زدم بیرون سراغ غذا، رستوران تادکا. روی منویش نوشته بود که در کدام کتاب‌های راهنما توصیه این رستوران شده است. همچنین تاکید کرده بود که تمام غذاها و نوشیدنی‌هایش با آب تصفیه شده درست می‌شوند. 

اینجا آب مساله مهمی است، خوراکی کنار خیابانی که به کنار،  حتی توصیه می‌شود در رستوران‌ها هم با نوشیدنی‌تان یخ نخورید. 

منویش طولانی بود و انتخاب از بین این همه غذای جذاب سخت، از گارسون کمک گرفتم و او مالای کوفته رو پیشنهاد داد که کنارش نان و نوشیدنی هم خوردم. 

مالای كوفته، کوفته‌های پنیر است که در سس غلیظی  بادام هندی و آب گوشت پخته شده است. طعمش بسیار نرم و لطیف و خوب بود. تندی خیلی خفیفی هم داشت. 

کنارش دو جور نان هم سفارش دادم، تندوری روتی و باتر روتی. نان‌های گرد و کوچکی که از نظر ضخامت شبیه تافتون است و کمی طعم‌دار شده. دومی که در واقع نان کره‌ای بود حسابی چرب بود و دست آدم را روغنی می‌کرد. شبیه همان تندوری بود اما رویش کره آب شده ریخته بودند. نوشیدنی هم ترکیب نعنا و لیمو که در ظرف بامزه‌ای سرو می‌کردند. کنار این‌ها خودشان یک ظرف پیاز حلقه حلقه شده‌ی آغشته به فلفل قرمز و یک ظرف که مایع سبزرنگی در آن بود به عنوان سس آوردند. گارسون برایم توضیح داد که این سالاد و آن هم سس لست و این‌ها را اگر با غذایت بخوری خوشمزه‌تر می‌شود. سراغ پیاز نرفتم و فقط خودم را در سس خوشمزه‌ی نسبتا تندشان غرق کردم! در حدی که نان را با سس می‌خوردم!  تصویر کامل غذای دلچسب امروز این بود:

 پ.ن: حالا که صحبت مزه شد، جا داشت از حلوایی که امروز در معبد سیک‌ها خوردم هم یاد بکنم. متاسفانه در صف جمعیتی که داشت خارج می‌شد و دستش را دراز می‌کرد تا آقا تکه‌ای حلوا کف دستش بیندازد مجال عکس گرفتن نبود. داغی و چربی حلوا در حدی بود که فقط باید زود می‌خوردیش!

این نوشته در سفرهای من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s