به استقبال نوروز در تاجیکستان -6

دیروز در آخرین دقایق ساعت کاری موزه موفق شدم آنجا را ببینم. موزه تاریخ سغد. موزه خیلی بزرگی نیست. سالن پایینش دو اتاقک مجزا دارد که زندگی عصر سنگ و عصر آهن را بازسازی کرده اند، و مابقی آن سالن عظیم را نگاره های دیواری می پوشاند. تصاویری از جنگ های اسکندر را با سنگ  روی دیوار رسم کرده اند و راهنمای موزه که پسر جوانی است قصه شان را برای بازدیدکننده ها روایت می کند. من که رسیدم داشت از جنگ با داریوش در نزدیکی شهر استخر در فارس می گفت! کف زمین هم نقشه بزرگی با سنگ هست که محدوده تحت تصرف اسکندر را نشان می دهد.
طبقه بالا اشیای تاریخی که در جاهای مختلف اطراف خجند پیدا شده اند قرار دارد. کاسه و سنگ و این طور چیزها. بخشی از این اشیا کتاب های خطی و قدیمی هستند که همه به خط فارسی اند. شاهنامه و دیوان اشعار دیگر شعرا. کلا یکی از جذابیت های این نوزه و سایر جاهای دیدنی شهر خواندن خط فارسی است. دیدن این طور قرابت ها حس عجیبی است، واقعا دو تا کشور مجزا هستیم اما آن قدر سابقه مشترک می بینی که یکی بودن مان حسابی در چشم می زند. مثلا در گوشه ای از همین موزه تصویر بزرگان و نامداران را به همراه نامشان به دیوار زده اند: حکیم عمر خیام، ابولقاسم فردوسی، حافظ، سعدی، ابوعلی سینا و . . .
یک چیز جالب که در همین موزه فهمیدم این است که زمانی روزنامه ای تاجیکی به نام بیداری تاجیک به رسم الخط فارسی منتشر می شده است. نسخه ای از آن را به دیوار زده بودند.
قصه خط فارسی در اینجا برایم مهم شده است، چون این قدر همه جیز را به الفبای کریلیک و روسی می بینی باور کردنش سخت است که زمانی اهالی این سرزمین دقیقا مثل تو می خوانده اند و می نوشته اند. اینجا آدم ها به ندرت بلدند خط فارسی را بخوانند، یاد گرفتن این خط آرزوی بعضی هایشان است و برای بعضی دیگر خطی ادبی و نربوط به کتاب های قدیمی محسوب می شود.

این نوشته در سفرهای من ارسال شده و با , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s