به استقبال نوروز در تاجیکستان-2

خانه ای که در آن ساکنم از این آپارتمان های دوران شوروی است. سه بلوک آپارتمانی بزرگ در کنار هم که من در اولین بلوک اقامت دارم. دقت نکردم چند طبقه است اما من طبقه ششم هستم. در هر طبقه هم فکر می کنم حد اقل 6 واحد وجود داشته باشد.
زمانی آسانسور قدیمی داشته اما الان آسانسورش خراب است و همه با پله رفت و آمد می کنند. پله های سیمانی و خوشبختانه کوتاه، راهروی بزرگ و کثیف و درهایی با قفل های قدیمی.
فضای آپارتمان خیلی بامزه است. یک اتاق نشیمن دارد، یک آشپزخانه، دو تا اتاق خواب و دستشویی و حمام. شکل و رنگ درها، رنگ دیوارها و کفپوش چوبی که زیرپا جیر جیر می کند دقیقا تداعی کننده دوران شوروی است. سیستم دستشویی و حمام جالب است. دو تا اتاق کوچک کنار هم هستند که یکی توالت است، طبعا بی آب و حتی بی روشویی. درست در کنارش اتاق بزرگتری است که یک وان و یک دوش  و شیر آب دارد. برای شستن دست ها باید بروی در حمام و از شیر آب روی وان استفاده کنی. اینجا که هستم دایم یاد چیزهایی که راجع به زندگی روزمره در دوران شوروی خواندم می افتم، به خصوص کتاب «کمونیسم رفت، ما ماندیم و فقط خندیدیم» که دقیقا چنین آپارتمان هایی را توصیف می کند.
آب لوله کشی در تاجیکستان قابل آشامیدن نیست و همه توصیه می کنند که از آب لوله نخورید. آب معدنی یا آب جوشیده چاره کار است.
در آپارتمانی که مهمانش هستم روزی دوبار آب قطع می شود. یک بار از یازده شب تا پنج صبح و بار دیگر هم حوالی یک ظهر است که البته من فقط در زمانی قطعی آب شب خانه بودم. میزبانانم برنامه زندگی شان را بر این اساس تنظیم کرده اند و سیستمی هم برای ذخیره آب دارند.
مسواک زدن در این جا کار سختی است. چون باید آب آشامیدنی را از آشپزخانه بیاوری و در حمام مسواک بزنی، بعد هم لیوانت را اگر آب باشد با آب لوله بشویی یا اگر آب قطع شده باشد بگذاری فردا صبح بشویی.
با این وجود آب گرم خوبی دارند. آب خیلی زود و راحت گرم می شود و در لحظه آب گرم در دسترس است.

این نوشته در سفرهای من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s