دروغگو

دروغگوست، یکی از دروغگوترین آدم‌هایی که می‌شناسم. مدتهاست که می‌شناسمش و در تمام این مدت دروغ گفتن برایش مثل نفس کشیدن، مثل غذا خوردن عادی بوده است. مثل نقل و نبات دروغ می‌گوید. با دلیل و بی دلیل دروغ می‌گوید. اگر کسی نشناسدش نمی‌فهمد دروغ می‌گوید، احتمالا آدم‌ها باورش می‌کنند و به سرش هم قسم می‌خورند. اما من چون دیده‌ام که چطور جلوی رویم به دیگران دروغ گفته کم کم یادگرفته‌ام که به حرف‌هایش چندان اعتباری نیست و در باور کردنش محتاط باشم.
تازه وضع همسرش از من هم جالب‌تر است، او دیگر همیشه بنا را بر دروغ گفتنش می‌گذارند، مگر اینکه دلیل و مدرک مستندی بر خلافش پیدا کند! زندگی عجیبی است، این همه بی اعتمادی!
دروغ گفتنش برایم جالب است، چون گاهی در شرایطی و در مواقعی دروغ می‌گوید که راست گفتن اصلا به ضررش نیست یا دروغ گفتن برایش فایده مضاعفی ندارد. به نظرم به دروغ گفتن عادت کرده است. البته احتمالا آن اوایل دروغ گفتن‌هایش دلیل داشته است، مثلا در کودکی، شرایط زندگیش جوری بوده که ناچار بوده دروغ بگوید تا امن باشد. این ماجرا آن قدر تکرار شده که دیگر یاد گرفته در زندگی باید دروغ گفت تا امن بود، و نتیجه اینکه حالا در بزرگسالی اولین گزینه‌اش در برخورد با هر موقعیت جدیدی دروغ گفتن است. غم‌انگیز است.
یک چیز جالب دیگر هم که ویژگی شخصیتیش شده و به نظرم نشانه دیگری از عادت دروغگویی است، این است که در مواجهه با هر نقل قولی از دیگران، به ویژه غریبه‌ها، می‌گوید: غلط کرده (یا فحش غلیظ‌تری به تناسب موقعیت)، دروغ می‌گوید!
یعنی فرض اولش در مواجهه با همه حرف‌ها این است که طرف دروغ می‌گوید. فقط وقتی برایش استدلال کنی که آخر طرف برای چه باید دروغ بگوید و از این دروغ چه سودی بهش می‌رسد؟ تازه آن وقت ممکن است از اتهام دروغگویی دست بردارد و حرف طرف را بپذیرد. همان مثل معروف «کافر همه را به کیش خود پندارد.»

این نوشته در روزانه‌های من ارسال شده و با , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s