فکرهای بلند یک کارگاه-شهوت کلام

امروز معنای عبارت «شهوت کلام» را دیدم. این عبارت را بارها شنیده‌ام و حتی گاهی خودم به کار برده‌ام اما شاید هیچ وقت به اندازه امروز برایم عینی نشده بود. منظورم از شهوت کلام میل سیری ناپذیر فرد برای حرف زدن است، اینکه فرد نمی‌تواند حرف نزند، نمی‌تواند در مورد هر چیز مربوط و نامربوطی که بیان می‌شود نظر ندهد، اینکه نمی‌تواند حتی یک ساعت را به سکوت بگذراند و میدان حرف زدن را در اختیار دیگران قرار دهد.
روز عجیبی بود امروز، خیلی عجیب. رفتار بعضی آدم‌ها را نمی‌توانستم درک کنم، اصلا نمی‌توانستم باور کنم که یک نفر/ نفراتی آگاهند که وقت کم است و الان هم نوبت سخنرانی و صحبت آن‌ها نیست اما اصلا نمی‌توانند جلوی خودشان را بگیرند که بعد از کلام هر سخنران حرف نزنند. نفر/ نفراتی که اتفاقا خودشان مجری ماجرا هستند و بیشتر از همه باید نگران به موقع پیش رفتن کار باشند و اتفاقا نقش خودشان هم مدیریت جلسه است!
همه کلافه شده بودند از این وضعیت. همکاران من به یک شکل، تیم لجستیک و خدمات به یک شکل و شرکت کننده‌های بیچاره هم به شکلی بدتر که از شنیدن این همه حرف تکراری خسته شده بودند.
من آرام بودم و به جز خستگی مغزی که این قدر در معرض شنیدن حرف‌ها و صداها قرار گرفته، دغدغه دیگری نداشتم. داشتم از بیرون قصه را تماشا می‌کردم و واکنش آدم‌ها را رصد می‌کردم و به این فکر می‌کردم که چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ چه می‌شود که تو دلت نمی‌آید میکروفون را ول کنی و فکر می‌کنی حتما باید بعد از هر ارایه و سخنرانی و حرفی، اظهار نظر کنی و تجربه و نگاه خودت را با دیگران به اشتراک بگذاری. دلت نمی‌آید بگذاری هیچ بخشی بدون کامنت تو بگذرد.
شاید آدم فکر می‌کند اظهارات و تجربیات خودش خیلی مهم‌ و موثر است و اگر مطرحشان نکند دیگران مستفیض نمی‌شوند و حیف می‌شود. شاید فکر می‌کند برداشت خودش از صحبت سخنرانان برداشت درست‌تر و کامل‌تری بوده و لازم است دیگران را هم در این مورد آگاه کند. شاید هم خیال می‌کند اگر حرف نزند دیگران جایگاه و نقش مهم و تاثیرگذارش را نادیده می‌گیرند.
به نظرم هر چه که هست از یک نوع نگاه خودبرتربینی نشأت می‌گیرد. یک چیزی در مایه‌ی اینکه من بیشتر/بهتر می‌فهمم و بقیه کمتر.
اتفاق غم‌انگیزی است که آدم دچار این رفتار شود و خودش هم نداند و نفهمد که دچار این رفتار است. آدم باید خیلی مراقب خودش باشد.

این نوشته در آموخته‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s