فکرهای بلند یک کارگاه-اولویت‌ها

یک چیز جالبی که در جلسات هماهنگی کارگاه فهمیدم تفاوت اولویت‌هاست.
من همیشه دورادور در مورد رویکرد کاری برخی افراد شنیده بودم و می‌دانستم که شیوه کار و نوع نگاهشان را نمی‌پسندم. اما هیچ وقت از نزدیک با آن‌ها کار نکرده بودم و فضایی را که نامطلوب می‌دانم به شخصه تجربه نکرده بودم. این کارگاه از این نظر فرصت مغتنمی است. فرصتی که طی آن می‌توانم پشت صحنه‌ها و شیوه‌های تصمیم‌گیری را ببینم؛ و بفهمم چه روندی در برنامه‌ریزی ماجرا طی می‌شود که خروجی‌اش می‌شود آن شیوه و رویکردی که من نادرست می‌دانم.
یکی از مسئله‌های مهم تفاوت اولویت‌هاست. شکی نیست که هر آنچه بکاری، درو می‌کنی. پس اگر دغدغه‌ات یادگیری شرکت‌کننده‌ها و وصل شدن آن‌ها به فرایند باشد، خروجی برنامه‌ریزیت هم همین خواهد بود و در طول کارگاه هم همین را پایش خواهی کرد و برای تامین هرچه بیشتر آن تلاش خواهی کرد؛ یا اگر دغدغه‌ات ایجاد یک روند پیوسته از آموخته‌ها و وصل شدن خط و ربط اجزای کارگاه به هم و به واقعیت‌های شرکت‌کنندگان باشد، این مسئله در برنامه کارگاه هم انعکاس پیدا خواهد کرد.
حالا مسئله اینجاست که در این دوره دغدغه اصلی زمان است! گنجاندن ملغمه‌ای از همه چیز، در ظرف محدود زمان. در نتیجه همه فعالیت‌ها و برنامه‌ها و ایده‌ها جوری طراحی شده که زمان کمتری بگیرد و این موضوع که به خاطر محدودیت زمان، کیفیت یادگیری و ارتباط اجزای آن باهم دارد از دست می‌رود اهمیت خاصی ندارد.
اولویت مهم دیگری که در پشت صحنه طراحی کارگاه وجود دارد، خروجی است، خروجی فروان برای کارفرما. در نتیجه همه کاغذها و حرف‌ها با دقت جمع می‌شود، حتی چرکنویس کار گروهی شرکت‌کنندگان.
قسمت خنده‌دار ماجرا این است که به تبع وجود چنین دغدغه‌ای، در برخی فعالیت‌های گروهی مراحلی به فعالیت اضافه شده که اساسا لزومی ندارد‌ و تنها فایده آن تولید داده‌های بیشتر و احتمالا کلفت‌تر کردن گزارش برای کارفرماست!
خلاصه که واقعا هرچه بکاری همان را درو می‌کنی!

این نوشته در آموخته‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s