ژنتیک بچه دار شدن!

نسرین بیمارستان است. برای درآوردن سنگی که در لوله حالبش بود. جراحی سخت و عجیبی نیست، هرچند که دوران نقاهتش روزهای پردردی خواهد بود. نسرین مشکل سنگ کلیه دارد و تا به حال چندین بار سنگ شکن و دفع سنگ کلیه داشته است.
من یک سر رفتم بیمارستان و قرار است فردا را همراهش بمانم. از عصر که عمل تمام شده، بابا بارها و بارها به هر کدام‌مان زنگ زده و از حال و روز نسرین خبر گرفته است. می‌دانم که دیدن مریض شدن و درد کشیدن بچه‌ها برای پدر و مادرها از سخت‌ترین کارهاست، اما این ماجرا برای بابا خیلی سخت‌تر است.
بابا خودش هم مشکل سنگ کلیه داشته است. یادم هست که در سال‌های دور دوره‌های پردردی از کلنجار با سنگ کلیه را داشت و هنوز هم آن دردها را بدترین درد تمام عمرش می‌داند‌.
من اول حواسم به ماجرا نبود اما تعدد تماس‌ها و پیگیری‌های بابا ماجرا را یادم انداخت. یادم افتاد به مشترک بودن این بیماری بین نسرین و بابا. احتمالا هر کدام‌مان از این مشترکات داریم، از این مواردی که ریشه‌اش ژنتیک منتقل شده از والدین است.
شاید احمقانه به نظر برسد اما من گاهی به طور جدی این موضوع را یکی از عوامل بازدارنده مهم برای بچه‌دار شدن می‌دانم. مثلا فکر می‌کنم وقتی ژنوتیپ من، این نوع فنوتیپ پردردسر در ستون فقرات را برایم به وجود آورده، منطقی نیست که خودم عامدانه و آگاهانه دست به تکثیر این ژنوتیپ بزنم.‌ می‌دانم، قصه‌ی احتمال است و واقعا معلوم نیست در تکثیر ژن چه چیزی غالب شود و بروز کند، اما خوب، قصه احتمال است دیگر!
یک آشنایی می‌گفت سن که بالاتر برود تصمیم برای بچه‌دارشدن کمتر می‌شود، چون در سن بالا عقل آدم بیشتر می‌شود و بچه‌دار شدن تصمیمی نیست که با عقل جور دربیاید!

این نوشته در روزانه‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s