بچه‌دار شدن/ نشد = توقف چرخه‌‌ای بی پایان؟

یک بار با دوستان دور هم جمع بودیم و صحبت بچه‌دار شدن/ نشدن بود. پزشک‌های جمع به اقتضای شناخت‌شان از وضعیت آمادگی بدن برای بچه‌دار شدن و عواقب به تاخیر انداختن این کار، جمع را تشویق به بچه‌دار شدن می‌کردند. به خصوص که همه‌مان کمابیش سی ساله بودیم، اصرار و عجله و تاکیدشان هم زیاد بود.
در جناح مقابل، مخالفان بچه‌دار شدن با استلال‌های متنوع قرار داشتند. از بدبین‌هایی که مایل نبودند آدمیزاد دیگری به این دنیا اضافه کنند تا ریسک‌گریزهایی که مایل به ایجاد تغییری بزرگ در زندگی‌شان نبودند. یک خط استدلالی مهم و قوی هم در این جناح قرار داشت. کسانی که دلشان نمی‌خواست آدم دیگری شبیه خودشان بسازند، یا به عبارت دقیق‌تر کسانی که کشف کرده بودند خودشان به طور ناخودآگاه به ورژنی از ویژگی‌های منفی والدینشان تبدیل شده‌اند، و حالا می‌ترسیدند که بچه‌شان هم ناخودآگاه به ورژنی از همین ویژگی‌ها تبدیل شود.
مثلا در این جناح آدمی قرار داشت که همیشه از خساست مادرش رنج می‌برد و حالا فهمیده بود که خودش هم یک آدم با همان میزان خساست است. اگرچه بسیار از این امر ناراضی بود اما به خاطر زندگی در محیط چنین خانواده‌‌ای این طور آدمی شده بود و نمی‌توانست جور دیگری باشد، یا لااقل جور دیگری بودن برایش یک مبارزه سخت هر روزه بود. می‌دانست که اگر با همین وضعیت بچه‌دار شود، نوع رفتار و تعاملش باعث خواهد شد که بچه‌اش هم یک روز به خودش بیاید و ببیند که او هم خسیس از کار در آمده است!
ترس واقعی سهمگینی بود.
من هم نشانه‌های محکمی برای تایید این استدلال داشتم. من هم می‌توانم انگشت بگذارم روی بعضی از ویژگی‌هایم و ردپایشان را در مادرم پیدا کنم، و حتی برای بعضی از این ویژگی‌ها سرنخ را تا مادربزرگم هم می‌توانم ادامه بدهم! می‌فهمم چقدر ترسناک است تصور این که روزی خودت به خانم میانسالی شبیه آن چه که دوست نمی‌داری تبدیل شوی، و چقدر ترسناک‌تر است تصور این که با علم به همه این‌ها فرزندی بیاوری که روزی او جای تو باشد و سرنخ ویژگی‌های نامطلوبش را در تو پیدا کند.

این نوشته در دغدغه‌های من ارسال شده و با برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s