در جستجوی تنهایی

این‌جا اصلا تنها نیستم و این خسته‌ام کرده است. سرم پر از حرف و صداست. دیروز بعد از ظهر دیگر حوصله حضور در سالن کنفرانس را هم نداشتنم. نه اعصاب گوش دادن به ترجمه تکه پاره از گوشی مترجم همزمان را داشتم، نه توان تمرکز کردن و گوش دادن به حرف‌های انگلیسی سخنرانان را. مغزم خسته بود. از سالن هم که بیرون می‌آمدم تا قدمی بزنم یا قهوه بخورم، باز یک آشنا پیدا می‌شد که سر حرف را باز کند و گپ کاری یا غیر کاری بزند؛ و این قصه تا شب، تا آخر شب و قدم زدن شبانه ادامه داشت. فقط ترکیب آدم‌ها تغییر می‌کرد. حتی در اتاق محل اقامتم هم تنها نیستم. سطح انرژی و شر و شور هم‌اتاقی‌ام با من هم‌سطح نیست و این گاهی باعث می‌شود همراهی با او بیش از ظرفیت و توانم باشد.
البته نه این که همه این‌ها بد باشد، نه. معاشرت‌ها و همفکری‌ها، هم جزو برنامه است و هم خوشایند. اما در کنارش به خلوت و تنهایی هم نیاز دارم. این جا تنها فرصت‌های تنها بودنم وقت‌هایی است که در دستشویی یا حمام هستم!
صبح که بیدار شدم یاد آخرین سفرم در تعطیلات نوروز افتادم. سفری که تنها رفتم و ساعت‌های زیادی را خودم با خودم سپری کردم.
پیش از آن هم که درگیر پروژه‌ای در کرمان بودم، نوع اقامت‌مان جوری بود که هر کدام اتاق اختصاصی خود را داشتیم. اگر برای کار در میدان یا جلسه همفکری در تیم دورهم جمع نمی‌شدیم، این فرصت را داشتیم که وقت استراحت را تنها و با خودمان بگذرانیم. در همان سفرها مواردی پیش آمد که یک یا دو نفر هم اتاقی داشته باشم اما این مسئله مخل تنهایی نمی‌شد.
حتی در پروژه‌ای قبل از آن که گاهی با سه نفر از همکاران به مدت یک هفته در یک اتاق زندگی می‌کردیم هم وقت‌های تنهایی و خلوت وجود داشت. پیش می‌آمد که هر سه باهم در اتاق باشیم و یکی پای اینترنت باشد و یکی در حال کتاب خواندن و دیگری در حال نوشتن.
اما چیزی که این‌جا جای خالیش را حس می‌کنم و نبودنش خسته‌ام کرده، همین خلوت و تنهایی است. نشانه‌اش این که اصلا فرصت نکردم یک صفحه کتاب بخوانم یا وبلاگ بنویسم.
نمی‌دانم قدیم‌ترها هم این قدر نیاز به تنهایی و سکوت داشتم یا اقتضای سن و تجربه الان است. هر چه که هست مغزم برای جمع‌بندی و تحلیل فضا و آرامش بهش نیاز دارد.

این نوشته در روزانه‌های من, سفرهای من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s