روایت یک solo traveler در زنجان-۵

امروز روز خیلی دلچسبی بود/ است. شهر آرام و ملایم و خوش دما و خوش رنگ است. الان نشسته‌ام روی پله مغازه‌ای در بازار تقریبا تعطیل زنجان و برای خودم استراحت می‌کنم و مطلب می‌نویسم.
این جایی که من هستم، راسته لباس فروشی‌هاست و مغازه‌ها بسته‌اند. همین فرصت مغتنمی است که آدم بتواند سر صبر با طرفه‌الحیلی از بازار کم نور عکاسی کند. کیفیت دوربینم برای عکاسی در این نور کم خوب نیست، سه پایه هم ندارم. در نتیجه با استفاده از کوله پشتی و کاپشن و پله و … برای دوربین سه پایه‌هایی خلق می‌کنم و عکس می‌گیرم. این که بازار تعطیل و کم رفت و آمد است فرصت خوبی برای این کار است.
بازار زنجان را خیلی دوست داشتم. مسیر طویلی است که همه‌اش به زیبایی مسقف است، سقف‌های قدیمی. و مثل همه بازارهای دیگر در داخل و دور و برش مسجد و حمام و غذاخوری هست. به جز زیبایی بنا و طویل بودن بازار، یک نکته مهم که بازار این‌ جا دارد و به نظرم متفاوت با بازار تهران است حفظ شدن فضای بازار است. منظورم را بهتر توضیح می‌دهم:
در بازار تهران آدم احساس می‌کند مغازه‌ها به فضای بازار احاطه دارند و آن را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. انگار مغازه‌های جدید به حریم بازار قدیم تجاوز کرده‌اند. اما این جا این طور نیست. مغازه‌ها سر جای خودشان هستند. کسب و کار و خرید و فروش و اجناس مدرن هست اما با حفظ حریم بازار قدیم. این حریمی که ازش حرف می‌زنم یک چیز فیزیکی یا مرز مشخص نیست، بیشتر برداشت حسی است که آدم از قدم زدن در فضا می‌کند.
در تهران وقتی در بازار قدم می‌زنی، مغازه‌ها و جنس‌ها را پر رنگ‌تر می‌بینی، سخت می‌شود خود بازار را دید اما این‌جا خود بازار هم در بین مغازه‌ها دیده می‌شود. کسی به کسی غلبه نکرده است.
البته باید این را در نظر داشت که این حس و برداشت بر اساس دیده‌های من در روز پنجشنبه شش فروردین از بازار زنجان و روزهای مختلف از بازار تهران شکل گرفته است. این را هم بگویم که دیروز بازار زنجان خلوت نبود. تا حوالی ساعت هشت شب که من آن جا بودم پر رفت و آمد بود و عموما خود  اهالی شهر مشغول خرید بودند. دیشب  بازار حدود نه شب تعطیل شد.
یک نکته جالب هم که در بار زنجان دیدم حضور پررنگ پلیس است. تقریبا در همه دهانه‌های بازار چند پلیس و سرباز حضور دارند. هر از گاهی هم می‌شود آنها را در حال قدم زدن در بازار دید. به نظر می‌رسد مراقب دزدی و این جور چیزها هستند.

این نوشته در سفرهای من ارسال شده و با , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s