کتاب

یادم نیست کدام نویسنده یا فیلسوف (؟) بود که راجع به کتاب این حرف را گفته بود، مطلبش را خشایار دیهیمی ترجمه کرده بود و به عنوان یک ستون ثابت در مجله‌ای (شاید شهروند یا شاید ایراندخت؟) می‌نوشت.
حرف نویسنده با این مضمون بود که کتاب مثل یک دریچه است که آدم را از دنیای فعلی‌اش می‌کند و به یک دنیای دیگر می‌برد. طرف مثال‌هایی زده بود و ماجرا را وصف کرده بود که چطور با باز کردن و خواندن کتاب انگار از اطرافت کنده می‌شوی و حالت عوض می‌شود.
حرفش را خیلی خوب می‌فهمیدم. بارها و بارها این حس را مزمزه کرده بودم و بارها و بارها از کتاب برای بهتر کردن حالم استفاده کرده بودم. وقتی دمغی، وقتی اعصابت خرد است، وقتی غصه‌داری، وقتی از یک جلسه کاری سنگین و پر از بحث آمده‌ای بیرون، وقتی مغزت مشغول است و حرف‌های توی سرت تمامی ندارد… همان ‌جا توی مترو کتاب را باز می‌کنی و مشغول خواندن می‌شوی… بعد انگار یک دستی می‌آید و دکمه پاوز دنیا را می‌زند، انگار صدای همه‌ی اطراف خاموش می‌شود و تصویر همه‌ی اطراف سیاه و سفید می‌شود، فقط تو و کتاب و ماجرایش آن وسط رنگی هستید و صدا دارید. همه چیز خاموش می‌شود و فقط تو می‌مانی و دنیای کتاب. این را بارها و بارها تجربه کرده بودم و هر بار مثل آبی بر آتش -لااقل به طور موقت- کتاب خواندن حالم را بهتر کرده بود، اما نه امشب، و نه این کتاب.
این داستان‌های لعنتی ایرلندی زیادی تلخند و زیادی واقعی‌اند و زیادی ملموسند برای حال امشب من.
امشب بعد شنیدن همه آن حرف‌ها، وقتی دنیا زیر لایه‌ای از شنیده‌هایم بود، خواندن کتاب «شاگرد قصاب» بدترین انتخاب می‌توانست باشد… آن قدر بد که وقتی به آن صفحه رسیدم، ناخودآگاه و بی توجه به آدم‌هایی که دور و برم نشسته بودند، بلند گفتم وای و کتاب را پایین آوردم… چند خط جلوتر و باز وای… و دیگر نتوانستم ادامه بدهم.
شاگرد قصاب کتاب لعنتی غم‌انگیز خوبی است.

این نوشته در روزانه‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s