خرده نوشته‌های یک تجربه کاری-۱۱: تجربه مشترک کارها

یک اصطلاحی بین خودمان داریم به عنوان «بزن بره مهندس!»، به این معنی که سخت نگیر و وسواس به خرج نده و کار را تمام کن. اصطلاح و خوب و به درد بخوری است برای ما که در همه چیز مو را از ماست بیرون می‌کشیم!
اساسا این «بزن بره مهندس!» یک نوع کانسپت است که به نظرم اگر بتوانیم کمی در خودمان تقویتش کنیم، زندگی راحت‌تر و پربازده‌تر و سریع‌تر می‌شود.
چند وقت پیش که داشتم یادداشت‌های قدیمی‌ام را ورق می‌زدم دیدم نحوه صرف کردن وقت همیشه یک دغدغه بوده برایم و در جاهای مختلف بهش فکر کرده‌ام و مقایسه‌اش کرده‌ام و تجزیه و تحلیلش کرده‌ام. در یادداشت‌هایم نقل قولی از دوستی دیدم که می‌گفت شما آن‌جاهایی از کار که به وقت خودتان ربط داشته خیلی دست و دلبازانه با منبع زمانی‌تان برخورد کرده‌اید، اما آن‌جا که به وقت دیگران ربط داشته (مثل ددلاین گزارش‌ها و ارایه‌ها) مقتصدتر و مراقب‌تر بوده‌اید در برابر منبع زمان.
نکته درست و قابل تاملی است.
دیروز ده ساعت مفید کار کردیم، مثل اسب! متمرکز، کم حاشیه و ذیل ایده کلی «بزن بره مهندس» به معنی کوتاه آمدن از وسواس‌ها و سهل‌تر گرفتن ماجرا. شب محصولات خوبی داشتیم. ظرف حدود سه ساعت گزارش نسبتا مفصلی نوشتیم. گزارشی که پیش‌ترها شاید حداقل یک روز زمان می‌برد.
ددلاین جدی و محکمی که برای گزارش وجود داشت درکنار ددلاین دیگری برای ارایه باعث این همه تمرکز و سهل‌گیری و تولید شده بود. دیروز حتی وقت نهار هم متمرکزتر بود انگار! با روزهایی که یک ساعت نهار می‌خوریم و بعدش ولو می‌شویم به اوقات فراغت و قیلوله و بعدتر می‌رویم سراغ بساط چای و بالاخره اگر خدا بخواهد به میز کار برمی‌گردیم فرق داشت.
دیروز آخر وقت که از دفتر بیرون می‌رفتم حسابی خسته بودم، انگار کار کرده/ کوه کنده بودم! اما روزم را دوست‌ داشتم. احساس پربازده بودن داشتم. البته که خستگی‌اش به خاطر حضور ده-یازده ساعته در دفتر بود، احتمالا با حضور هشت ساعته و کار متمرکز شش-هفت ساعته میزان خستگی‌اش به اندازه و معقول خواهد بود.
راستی چرا باقی روزهایی که زیر ددلاین سخت و محکم بیرونی نیستیم، چنین بازدهی و چنین تمرکزی ازمان بر نمی‌آید؟

این نوشته در آموخته‌های من, روزانه‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s