به بهانه روز مبارزه با خشونت علیه زنان-۱۴

شاید آخر دبستان یا شاید هم اول راهنمایی بودم. داشتم در کوچه می‌رفتم. بعد از ظهر بود. نزدیک‌های آخر کوچه بودم. پسر جوانی سرش را از پنجره طبقه دوم ساختمانی بیرون آورده بود و داشت کوچه را نگاه می‌کرد. نزدیک که شدم پرسید «ببخشید ساعت چنده؟»
تردید کردم که جواب بدهم یا نه، چند قدمی رفتم و باز سوالش را تکرار کرد. حالا دیگر درست رو به روی خانه‌شان بودم. در همان چند قدم و چند ثانیه یک جنگ درونی در من شکل گرفته بود. فرشته خوشبیی‌ها می‌گفت جوابش را بده، یک سوال ساده پرسیده، قصد و غرض دیگری ندارد که، ای بابا! از یک تعامل ساده انسانی هم اجتناب می‌کنی؟ اگر دختر بود هم جوابش را نمی‌دادی؟
فرشته بدبینی‌ها می‌گفت جوابش را نده، می‌خواهد اذیت کند، کله ظهر یک پسر آویزان از پنجره ساعت می‌خواهد بداند چه کار؟، تازه وسط خیابان نیست که ساعت نداشته باشد، حتما خانه‌شان یک ساعت پیدا می‌شود که برود و ساعت را ببیند، لابد قصد و غرض دیگری دارد و می‌خواهد تیکه بیندازد.
توقف نکردم، همان طور که داشتم از رو به روی خانه‌شان رد می‌شدم جوابش را دادم و بدون نگاه کردن به عقب، مسیرم را ادامه دادم.
یادم نیست بعدش چه شد، تشکر کرد یا سکوت کرد یا خندید و متلکی پراند. فقط حس تردید آن چند لحظه و چند قدم را به خاطر دارم.
الان که به ماجرا فکر می‌کنم برایم جالب است که در آن سن و سال هم چیزی مثل فرشته بدبینی‌ها وجود داشته و احتمال آزار دیدن و متلک شنیدن جزو گزینه‌های محتمل و روی میز بوده برایم.
نمی‌دانم ما از کی و از کجا با آزارهای خیابانی مواجه می‌شویم که حتی از سن ۱۰-۱۱ سالگی هم گارد داریم و مراقب خودمان هستیم.
در عمر سی ساله‌ام این قدر این ماجرا تکرار شده و این قدر متلک شنیده‌ام که دیگر خبره شده‌ام! الان دیگر به خراشندگی قبل نیست، الان کاربلدتر و مسلط‌ترم. یاد گرفته‌ام که در مقابل کدام‌ها بی اعتنایی کنم، با کدام‌ها برخورد تند کنم وکدام‌ها را تبدیل به یک گفتگوی انسانی معمولی کنم.
اما به هر حال هر قدر هم که من کاربلد شده باشم، از نفس آزارنده بودن ماجرا کم نمی‌کند. هر قدر هم که قصه تکرار  شده باشد، باز عادی نیست. متلک شنیدن در خیابان عادی نیست.

این نوشته در اطلاع‌رسانی‌های من ارسال شده و با , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s