خرده نوشته‌های یک تجربه کاری-۶: توانمندشدن یا نشدن، مساله این است!

خانم‌ها که حرف می‌زنند و تحلیل می‌کنند، دانه‌های امید در دلم کاشته می‌شود. تردید می‌کنند، شک می‌کنند، می‌ترسند، اما باز در گفتگوی بین خودشان قوای‌شان را جمع می‌کنند و به هم دلگرمی می‌دهند و پای ماجرا می‌مانند. از سختی‌های گذشته خودشان مثال می‌آورند و شاهد می‌گیرند که بگویند حاضرند پا در این راه بگذارند و حداقل تلاش‌شان را بکنند.
وقتی نوبت لیست کردن فعالیت‌ها می‌شود، اولین چیزی که یکی‌شان به عنوان فعالیت می‌گوید این است که باهم متحد باشیم و همکاری کنیم.
خوشحالم. از روندی که طی می‌شود خوشحالم و به این فکر می‌کنم که چه کارها و چه مسیرهایی می‌شود با این جمع پیش برد. پایه بودن و اشتیاق و روحیه و خواستن‌شان چیز ارزشمند و امیدوارکننده‌ای است.
در طول مدتی که کنارشان نشسته‌ام و به تحلیل‌هایشان گوش می‌دهم، ته دلم نگرانی هم هست. از یک طرف خوشحالم و لبخند به لبم می‌آید، از طرف دیگر نگرانم و ناخوشی و خشم در ته دلم احساس می‌کنم.
کاری که در حال انجامش هستیم یک فرایند توانمند کننده است. سعی داریم هر گامی که بر می‌داریم در راه توانمند شدن این جمع باشد. اما از آن طرف می‌دانم که بستر نامناسبی برای این جمع وجود دارد و موانع سخت و محکمی جلوی راهشان‌ است. می‌بینم که چطور رفتار و روش بازیگران دیگر ماجرا در تضاد با توانمند شدن این‌هاست و می‌بینم که چطور یک نهاد قدرت تمام قد جلویشان ایستاده و جلوی توانمند شدن این‌ها را می‌گیرد.
این‌ها را که می‌دانم و می‌بینم، ته دلم در کنار آن دانه‌های امید، نگرانی و ناخوشی و عصبانیت هم قرار می‌گیرد. حسم شبیه یک اشتیاق توام با ترس است. یک خوشی همراه با فحش!

این نوشته در دل خوشی‌ها و دل ناخوشی‌های من ارسال شده و با , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s