دنیای این‌جا و دنیای آن‌جا

چند وقتی است که یکی از رفقای عزیز از ایران رفته است. وقت رفتن بغض داشت. وقتی برای بار چندم هم را بغل کردیم بغضش را حس کردم و چشم‌های نمناکش را دیدم.
حال من بهتر از او بود، بغض نداشتم. بیشتر حس خوشی داشتم از دیدن مسیری که طی می‌کند و تجربه‌هایی که به دست خواهد آورد. خوشحال بودم برایش، حسی شبیه این که بخشی از وجود خودت دارد می‌رود چیزهایی تجربه کند و رشد کند و برگردد و دوباره بهت بپیوندد.
بعد از این که رفت برایش از این حسم نوشتم؛ و تفاوت حس این بارم را با دفعه قبلی که قصد داشت برود توضیح دادم. آن بار من بغض داشتم و حس از دست دادن آدمی را داشتم که تازه پیدایش کرده بودم. اما این بار پیوندهای‌مان چنان است که آدمم همچنان آدمم خواهم بود و از دست نمی‌دهمش.
در جوابم گفت او هم این پیوند را حس می‌کند، بغضش بیشتر از دلتنگی آدم‌هایی است که تا مدتی دم دست نخواهند بود و نمی‌تواند هر لحظه ببیند و بشنود‌شان.
حالا که چند هفته‌ای از رفتنش گذشته، برای من هم در کنار آن حس خوشی، یک بغض پدید آمده است. کم کم دلتنگی که ازش حرف زده بود دارد برای من هم معنادار می‌شود و دم دست نبودن این آدم هر از گاهی می‌خورد توی صورتم. من هم کم کم دارم آن حس دور از دسترس بودن و جای خالی را حس می‌کنم. گاهی دلم برایش تنگ می‌شود، گاهی هوسش میکنم، گاهی به خودم می‌گویم ای کاش الان این‌جا بود، و از نبودنش در همان لحظه و همان جا بغض می‌کنم.
حرف‌هایی دارم که دلم می‌خواهد به او بزنم. تنها او می‌تواند مخاطب بعضی از این حرف‌ها باشد، اما او نیست، دم دست نیست. با چند ساعت اختلاف زمان در سوی دیگری از دنیا مشغول زندگی دیگری است.
قصه فقط بعد مسافت نیست که آدم فکر کند به مدد ابزارهای تکنولوژیک مختلف می‌شود بر آن غلبه کرد و مثل همیشه باهم در ارتباط بود. قصه، زندگی هر لحظه و هر آن ماست که در دو دنیای مختلف می‌گذرد. فاصله زندگی در این لحظه‌ها و آن‌هاست که آدم را متوجه در دسترس نبودن و دلتنگی می‌کند. نمی‌دانم، شاید هم من هنوز تازه‌کار و نابلد این فضا و این جور ارتباطم. شاید کم‌کم یاد بگیرم این دو دنیا را به هم وصل کنم. شاید کم‌کم به این دو دنیا عادت کنم.

این نوشته در روزانه‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s