زندگی در میان گلوله‌های واقعی

پارسال بود که برای اولین بار رفتم پینت بال. به همراه جمعی از رفقا که اکثر آن‌ها هم اولین تجربه‌شان بود. بیرون زمین که بودیم باهم شوخی می‌کردیم و کری می‌خواندیم و شور و هیجان به فضا تزریق می‌کردیم. برای هم اسم‌های جنگی گذاشتیم و سر به کار بردن رمزهای عملیاتی کلیشه‌ای که در فیلم‌ها دیده بودیم توافق کردیم!
اما وقتی رفتیم داخل زمین و بازی شروع شد فضا تغییر کرد. فضا جدی‌تر از این حرف‌ها بود که بشود همان مسخره‌بازی‌های بیرون را این‌جا هم ادامه داد. سکوت بود و رفت و آمدهای یواشکی و پناه گرفتن و شلیک کردن. بعد از چند ست دیدم که نه آن اسم‌ها را صدا کرده‌ایم و نه آن رمزها را گفته‌ایم. در فاصله بین ست‌ها باز هم شلوغ‌کاری و کری خواندن بود اما داخل زمین نه.
وسط‌های بازی وقتی پشت یک مانع پناه گرفته بودم و هر از گاهی بیرون می‌آمدم و شلیک می‌کردم متوجه حس خودم شدم. متوجه شدم که چقدر مراقبم تیر نخورم و چقدر برای این که از پشت یک مانع بیرون بیایم و پشت مانعی دیگر بروم دقت و مراقبت می‌کنم.
بعد یاد سال ۸۸ افتادم و تیرهای پینت بالی که به مردم شلیک می‌شد. تیرها کشنده نبود اما تیر خوردن خطرناک بود. آدم‌هایی که لباس‌شان رنگی شده بود شناسایی و دستگیر می‌شدند.
بعد به گلوله‌های واقعی فکر کردم. به حسی که یک آدم در فضای درگیری و شلیک گلوله واقعی تجربه می‌کند. به پناه گرفتن‌ها، دویدن‌ها، سرک کشیدن‌ها و ریسک واقعی تیر خوردن فکر کردم.
این روزها باز هم یاد حسی که در پینت بال پارسال تجربه کردم می‌افتم.
این روزها که قصه غزه و داعش و سوریه و همه دور و برمان این طور پیش می‌رود، یاد تجربه خودم می‌افتم و به زندگی کردن و راه رفتن در میان گلوله‌های واقعی فکر می‌کنم.

این نوشته در دل خوشی‌ها و دل ناخوشی‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s