سغر نوروزی با خانواده – ۴

این جا بی وقفه بازی در جریان است. اول فقط بچه‌ها بودند و باهم بازی می‌کردند. بعد که عیدی بچه‌ها را که چند جور بازی بود دادم، بازی به بزرگترها هم سرایت کرد. این‌جا بی وقفه بازی در جریان است، حتی بدون تنفس!
عصر من و یکی دوتا از مامان‌ها و خاله‌ها با بچه‌ها پانتومیم بازی کردیم. برای ما بزرگترها آسان نبود انتخاب کلماتی که مناسب سن وسال بچه‌ها باشد. باید حواسمان به سطح معلومات و گستره کلمات‌شان می‌بود. با این حال حسابی خوش گذشت و خندیدیم و همه با هم لذت بردیم.
شب بازی گسترده‌تر شد. به جز دو سه تا از مسن‌های جمع، بقیه درگیر بازی بودند. حضور شلوغ و ‌پر شور و پر از شانتاژ آقایان فضای بازی را تغییر داده بود. بازی پر از شلوغ‌کاری و کری‌خوانی و حرکات نمایشی در مقابل تیم رقیب بود. به ما آدم بزرگ‌ها خوش می‌گذشت اما این همه هیجان بچه‌ها را اذیت می‌کرد. بعضی آدم بزرگ‌ها حواسشان به بچه‌ها نبود و متوجه اثر رفتارشان روی حال و هوای بچه‌ها نبودند. این همه جو دادن به فضای رقابتی بازی باعث شده بود بچه‌ها از شلوغی بازی ناراحت و عصبانی و دلخور باشند. گاهی بغض، گاهی فریاد و گاهی قهر هم پیش آمد.
این وسط من داشتم سعی می‌کردم فضا را آرام کنم و یاد بزرگترها بیندازم که جو بازی باید برای حضور بچه‌ها هم امن باشد. جلوی خندیدن‌های نمایشی را گرفتم و بچه‌ها را هم با کلماتی مناسب سن‌شان درگیر بازی کردم.
جالبی ماجرا این بود که بچه‌ها با هم همسو شده بودند. با این که گاهی در بازی‌های خودشان رقابت و دعوا پیش می‌آید، اما این بار انگار بچه‌ها بر سر آرام نگه داشتن فضای بازی باهم متحد شده بودند. بچه‌های هر تیم علیه رفتار شلوغ و پر سر و صدای هم‌تیمی‌شان هم موضع می‌گرفتند و مقابله می‌کردند، حتی مامان و باباهای خودشان را هم اگر خلاف این رفتار می‌کردند، دعوا می‌کردند و وادار به آرامش می‌کردند.

این نوشته در سفرهای من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s