یک رفتار جمعی

اواخر دورهمی است و دیگر بساط شوخی و خنده و شیطنت جمع شده است، رفیق کنار دستی درباره این جنس شوخی‌هایی که در جمع‌هایمان شکل می‌گیرد حرف می‌زند. درباره این رفتار که یک نفر را می‌گذاریم وسط و سوژه می‌کنیم و بعد می‌شود سیبل ما، و همه چپ و راست و بی‌ربط و باربط می‌زنیم.
کمی درباره این رفتار گپ می‌زنیم. درباره این که در چه جمع‌هایی وجود دارد یا ندارد، درباره افرادی که شروع کننده این نوع رفتار هستند، و درباره این که چه چیزی باعث می‌شود ما هم در آن بازی کنیم و همراهی‌اش کنیم. با این رفتار همراهی می‌کنیم تا با موج رایج همراه باشیم و مجبور نباشیم خلاف موج حرکت کنیم، یا شاید هم همراهی می‌کنیم تا خودمان آن وسط قرار نگیریم، یک جور فرار کردن از سیبل شدن یا خریدن حاشیه امن برای خودمان. شاید هم خیلی ساده فقط داریم همراهی می‌کنیم و می‌گوییم و می‌خندیم و بهمان خوش می‌گذرد.
من هم با این رفتار همراهی کرده‌ام، حتی همین امروز که سوژه و سیبل آن وسط خودم بود. گفتم و خندیدم و همراهی کردم، بدون این که حواسم به معنای ماجرا باشد، یا به تاثیر آن، یا عواقب بلندمدت‌ترش.
بعد از صحبتم با آن رفیق همچنان دارم به ماجرا فکر می‌کنم.
ذهنم فلاش‌بک می‌خورد و فضاهای مختلفی که در آن حضور داشته‌ام از این منظر مرور می‌کنم.
این جور سوژه کردن‌ها در یک فضای تیمی آفت جدی و بزرگی است. دیده‌ام تیم‌هایی که اولش خیلی با خنده و شوخی و صرفا محض صمیمیت، چنین رفتاری درشان پا گرفته اما بعد این رفتار فضای امن تیمی‌شان را از بین برده است. دیده‌ام که چطور باعث شده بعضی‌ها دچار خودسانسوری شوند و برای حضور و تاثیرگذاری در تیم احساس امنیت نداشته باشند. دیده‌ام ‌که چطور فضای هم‌افزایی تیمی را از بین برده و فضا را قطبی کرده است.
این نوع رفتار وقتی تداوم پیدا می‌کند، کم‌کم کلیشه‌های ذهنی می‌سازد، کم‌کم برچسب‌ و پیش‌داوری‌ به وجود می‌آورد. و من دیده‌ام که این اتفاق چطور می‌تواند روی یک فضای کاری تاثیر بگذارد و چطور ما را تبدیل به آدم‌های غیرشنونده می‌کند و نمی‌گذارد خودمان را واقعا و تمام وکمال در معرض حرف‌ها و پدیده‌ها بگذاریم.
ذهنم فلاش‌بک می‌خورد و ردپای این رفتار را در جاهای مختلف پیدا می‌کند، و البته ردپای من را در بی‌حواس همراهی کردن‌ها با این رفتار. ذهنم روشن شده و دارد در جاهای مختلف سرک می‌کشد و سرنخ‌های اولیه‌ای که از چنین رفتاری دیده را شناسایی می‌کند…

این نوشته در آموخته‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

1 پاسخ برای یک رفتار جمعی

 1. لینک‌زن :گفت

  سلام
  این پست وبلاگ شما در «لینک زن» بازنشر داده شد
  باتشکر
  لینک زن
  http://linkzan.ir/archives/22036

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s