مهمان ناخوانده+هلال پر ماجرا!

1. امروز (منظورم يكشنبه است!) مقادير فراواني كار داشتم و برنامه‌ام حسابي پر بود اما به خاطر حضور يك مهمان ناخوانده تمام برنامه‌ريزي‌ام رفت روي هوا! تمام بعد از ظهر را ميزبان يك خانم كوچولوي 3 ساله بودم. مصاحبت هيجان انگيز و انرژي‌بخشي كه البته باعث مي‌شود فشار كاري روزهاي بعدي هفته‌ام بيشتر باشد.

اصولا از سر و كله زدن با بچه‌ها لذت مي‌برم. قدم‌هاي اوليه‌شان براي شناخت دنيايي كه در آن زندگي مي‌كنند خيلي جالب است. هر چيز كوچك و روز‌مره‌اي‌ برايشان يك تجربه جديد است و من از ديدن اين موضوع حسابي به وجد مي‌آيم. به همين خاطر است كه هميشه معتقدم سرگرم كردن بچه‌ها كار سختي نيست. چون همه چيز برايشان تازگي دارد، هميشه مي‌توان موضوع جديدي براي گفتگو و تجربه با آن‌ها پيدا كرد. نمي‌دانم چرا بيشتر پدر مادرها هيچ‌وقت اين را نمي‌فهمند. تقلاهاي ترحم‌انگيزشان براي آرام كردن بچه‌ها را حتما در خيابان و اتوبوس و جاهاي ديگر ديده‌ايد. در تمام مدتي كه سعي مي‌كنند با دادن وعده‌هاي دروغ آن‌ها را آرام كنند يادشان مي‌رود كه آن‌ها هم آدمند و خيلي راحت مي‌توان ذهنشان را منحرف كرد و باهاشان حرف زد! درست همان‌طور كه دو تا آدم بزرگ با هم حرف مي‌زنند.

من و مهمان كوچكم امروز گفتگوي علمي جالبي داشتيم! دوست کوچکم مطمئن نبود كه عسل را زنبور درست مي‌كند يا گاو؟! و حسابي از ديدن موم‌هاي عسل تعجب كرد!

ادامه ماجرا هم طبق روال هميشه به خواندن كتاب و شنيدن nباره قصه محبوبش، مامان بزي، _كه هر بار ورژن جديدي از آن را خلق مي‌كند!_ گذشت و در نهايت به قرار بعد از ظهرم دير رسيدم. به هر حال لذت بخش بود!

2. باز هم ماه رمضان و ماجراهاي رويت هلال! اصلا نمي‌توانم درك كنم كه چرا ماجرا اين قدر بغرنج مي‌شود . . . رويت هلال كه اين همه بگير و ببند ندارد! يك كار نه چندان سخت نجومي است. اين همه منجم آماتور . . . اين همه شكارچي هلال . . . اين همه تجربه و تخصص كه در اين زمينه داريم . . . نمي‌دانم واقعا!

برايم رويت ناپذيري هلال و شرايط سخت رصدي آن قابل درك است اما با نحوه بيان اين مسئله مشكل دارم. به نظرم به شكل غيرعلمي به ماجرا جو داده مي‌شود! قبول دارم كه در ميان شكارچيان هلال هم اين ماجرا هيجان‌انگز است اما شكلش زمين تا آسمان با جوي كه بر صدا و سيما و مردم حاكم است تفاوت دارد. اين نوع تزريق هيجان‌هاي بي‌ربط من را ياد كسوف 78 مي‌اندازد و اطلاع‌رساني‌هاي مسخره‌اي كه باعث شده بود بعضي آدم‌ها از ترس كور شدن در اثر خورشيدگرفتگي حتي از خانه هم خارج نشوند!

باز خوبي‌اش اين است كه در اين چند سال اخير در گوشه و كنار اخبار، اسم منجمان به عنوان متخصصين رويت هلال شنيده مي‌شود. پيش‌ترها كه حتي اسم نجوم به عنوان علمي كه حل اين مسئله به عهده آن است، هم آورده نمي‌شد.

به هر حال مقاديري مطلب علمي درباره رويت هلال را مي‌توانيد اين‌جاها پيدا كنيد:

وضعیت رویت پذیری هلال رمضان

رویت هلال بحرانی رمضان

این نوشته در روزانه‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s