توانايي تفويض اختيار و اعتماد

براي كسي كه مديريت يك جمع را به عهده دارد اين موضوع خيلي مهم است. اين كه بتواند با تفويض اختيار به زيردستانش اعتماد كند.

گاهي آن قدر كار برايمان جدي مي‌شود كه حتي در مورد جزييات هم به همكاران‌مان اختيار عمل نمي‌دهيم. خيلي از اوقات اين موضوع ربطي به اهميت كار ندارد. بيشتر به شخصيت و ويژگي‌هاي اخلاقي و رفتاري مدير بستگي دارد.

يك مدير سلطه‌گر كه حاضر نيست بپذيرد ممكن است نظر ديگران از نظر او بهتر باشد! اين را در مقام يك مدير، يك زيردست، يك همكار همتراز و حتي يك دوست تجربه كرده‌ام. پافشاري‌هاي بيهوده‌اي كه بسيار وقت‌گير و انرژي‌بر است. در حالي كه خيلي راحت مي‌توان نظر و سليقه ديگران را پذيرفت . . . ماجرا واقعاً آن‌قدرها مهم و حياتي نيست. خيلي چيزها جزيي است!

امروز با 3 مدير برخورد كردم كه به خوبي شهامت و توانايي تفويض اختيار داشتند. خيلي جالب بود!  رييس، معاون و مسئول اجرايي. همگي به راحتي كار را واگذار كردند و به زيردستانشان اعتماد به نفس دادند و با گفتن جمله «هر جور صلاح مي‌داني، عمل كن» خيالش را راحت كردند. وقتي هم از تصميم زيردستشان مطلع شدند بدون چون و چرا ‌ و با رضايت تمام از آن استقبال كردند و او را به ادامه كار تشويق كردند. (البته به جز رييس كه او هم اندكي پرس و جو كرد و قانع شد!)

ادبيات مشتركي كه در اين مورد به كار بردند برايم خيلي جالب بود و اين كه هر سه مي‌دانستند و به هم توصيه مي‌كردند كه كارها را واگذار كنند تا خودشان براي كارهاي ديگر وقت داشته باشند.

ديدن اين تجربه عملي برايم لذت بخش بود . . . يك تلنگر لذت بخش!

این نوشته در آموخته‌های من ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s